2016. szeptember 26., hétfő

KALAPÁCS NYELEZÉS



Szerszámaim karbantartásánál arra törekszem, hogy azok ne csak jók, hanem szépek is legyenek. Ezért a fa részeket különböző technikákkal díszítem is.

1.     levágom a nyél méretének megfelelő faanyagot,
2.     papíron megrajzolom a nyél formáját, amit pár csepp ragasztóval a faanyagra ragasztok,
3.     a papír körül kifűrészelem a mintát,
4.     a nyél végére ragasztok egy más fafajból készült vékony rátétet,
5.     szobrászvésővel kinagyolom a végső formát,
6.     készre csiszolom a nyelet, díszítem, majd a kalapácsfejbe ékelem.

A nyél kifaragásának menetét az alábbi képsorozaton szemléltetem:
 1.
 2.
 3.
 4.
 5.
 6.

A díszítő rajz elhelyezése előtt vékony rétegben színtelen matt lakkal lekötöm a fa szálait, hogy a szeszes filc a felületen ne fusson szét. Indigópapírral felrajzolom az ábra fő körvonalait, majd a filctollal véglegesítem a rajzot. Ezt követően még egy réteg lakkal rögzítem az ábrát.


Részletesebben:

Asztalos kalapács cseresznye nyéllel. A kalapácsfejen elmosódott védjegy látható.
  


Szegecselő kalapács dió nyéllel, mahagóni rátéttel. A kalapácsfejen „CSOKNYA  SZENTENDRE”  védjegy. Készült az 1920-30-as években Csoknyay Jenő szentendrei szerszámgyárában.



Házi kalapács szeghúzóval, akác nyéllel. A kalapácsfejen a Waidhofeni és ibbsitzi egyesült kovácsművek művezető és eladási szövetkezet  védjegye  (Ibbsitz Ausztria) Készült az 1900-as évek legelején.
   


Asztalos kalapács dió nyéllel. A kalapácsfejen „AJAX” védjegy. (Gróf Csáky László prakfalvi vas- és aczélgyár Rt.) Prakfalva (ma Prakovce Szlovákiában) Készült az 1910-es években.
  
   
  

      
A finomabb munkákhoz használt kis kalapácsokat ilyen nyelekkel láttam el:

Itt a díszítést réz berakással végeztem. A nyélre rajzolt jeleket vésővel és faragókéssel mélyítettem a fába, majd  „UVERAPID 20” kétkomponensű ragasztóval vékony sárgaréz drótot nyomtam a bevágott résbe. Szükség szerint a réz drótot szorítóval préseltem a résbe úgy, hogy a szorítópakni alá műanyag lemezt helyeztem. Így a ragasztó jól elvált a paknitól. Ezt követően szintbe csiszoltam a drótot.

           

 


 





2016. szeptember 26.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése